Archeologický výskum – Nižná Myšľa

Od piatka 24. 8. 2018 do nedele 26. 8.2018 sa na archeologickej lokalite Várhegy v Nižnej Myšli uskutoční 7. ročník podujatie Návrat na Várhegy. Na tri dni lokalita ožije pravekými remeslami. Budeme budovať repliku pravekej kuchynskej pece, vypaľovať keramické nádoby podľa pravekých technológií a tiež taviť a odlievať bronz. Návštevníkov čaká aj hrnčiarsky kurz na výrobu keramických nádob v rukách, prehliadka archeologického výskumu a Myšľanského obecného múzea. Na samotnej lokalite vzniká archeologický skanzen pozostávajúci z replík pravekých príbytkov, hospodárskych objektov a opevnenia.
www.facebook.com/events/181345309403177

————————————————————————————————–

Návrat na Várhegy a výstavba budúceho skanzenu.
https://www.facebook.com/CollegiumMyssle/

Významné archeologické nálezy sa našli na plochej vyvýšenie Várhegy, na ktorej bola v rokoch 1800 – 1700 p.n.l. založená opevnená osada. Na tejto lokalite sa od roku 1977 realizuje systematický archeologický výskum, ktorého výsledky patria k najvýznamnejším na Slovensku a najznámejším v zahraničí.

Novopostavená replika pôvodného obydlia, ktorú vytvorili členovia občianskeho združenia Collegium Myssle a rekonštrukcia vstupnej brány do osady, či zvyšky príbytkov.

 Potulky mestom Košice v Rádiu Košice

Ďalšie fotografie z okolia: Koscelek

Viac z histórie:

Updated: 6. apríla 2019 — 22:07

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.