6 B.J. Kalvária

Projekt skupiny radových rodinných domov s ľahkou záhradnou terasou a prekrytými parkovacími státiami pre 2 osobné autá pre každú bytovú jednotku.
Objekty radových rodinných domov sú riešené v skupine šiestich objektov vzájomne stavebne prepojených balkónmi alebo terasami. Tieto radové domy sú situované na juhozápadnej časti pozemku s rovinatejším terénom. Vzadu od ulice Stará Spišská cesta bude za objektmi radových domov vytvorená rovinka len s minimálnymi úpravami terénu, a to zásypom prebytočných výkopov k zadnej stene v suteréne RD. Všetky vstupy do objektov radových domov sa budú realizovať bezbariérovo.

Objekt trojpodlažný, pozostávajúci z 1.PP (suterénu), 1.NP a 2.NP a je osadený do terénu tak aby vpredu k ulici optimálne nadväzoval vjazd do suterénneho parkingu cez existujúci asfaltový chodník, a aby vzadu nadväzovala záhradná terasa a samotná záhrada na úroveň podlahy v interiéri kuchyne v 1.NP.
Pôdorys je pravidelného kompaktného obdĺžnikovitého tvaru. Z neho vystupuje na zadnej stene do záhrady v úrovni 2.NP (z manželskej spálne) predsadený ľahký balkón s preskleným zábradlím, a na bočných stenách (do „uličky“) v úrovni 1.NP a 2.NP balkóny s preskleným zábradlím.
1.PP
Do hlavného objektu je možné vstupovať z dvoch úrovní. Objekt má 1 hlavný vstup umiestnený vždy v najnižšom podlaží zboku dispozície (do uličky), a vedľajší vstup z ľahkej terasy zo záhrady do kuchyne, kde všetky vstupy sú navrhované ako bezbariérové.
Dom nemá garáž, na odstavenie motorových vozidiel slúži prestrešený priestor pod domom pre odstavenie dvoch osobných aut v úrovni 1.PP, ktorý je spojený s domom dverami vedúcimi pria-mo do zádveria.
Hlavný vstup sprístupňuje toto zádverie cez bočnú obvodovú stenu domu. Zo zádveria je možné vstúpiť do skladu alebo technickej miestnosti. Zo zádveria vedú asymetrické schody bez medzi-podesty do 1.NP.
Na úrovni 1.NP schody vyúsťujú do otvorenej obytnej haly. Hneď pri schodoch je potom priamo prístupná predsieň a z nej pohotovostné WC s umyvátkom a samostatná kúpeľňa so sprchou a práčkou. Z haly je ďalej smerom k záhrade umiestnená otvorená kuchyňa. Z kuchyne je priamo prístupná ľahká záhradná terasa. Záhradná terasa môže byť kvôli ochrane proti dažďu prestrešená letnou plachtovou zvinovacou strechou alebo markízou, ktorej mechanizmus bude kotvený do obvodovej steny, resp. prievlaku na nej.
Smerom do ulice je od schodov prístupná priestorná obývacia izba, resp. moderná obytná hala s jedálenskou časťou hneď vedľa kuchyne. Z obývačky je možný prístup na balkón s výhľadom do ulice, alebo na balkón konštrukčne spájajúci cez vnútornú „uličku“ susediace objekty v radovom dome. Tento balkón je prístupný vždy len pre jeden s dvoch susedných RD.
V tomto podlaží je schodisko koncipované inak – je tiež umiestnené na stredovom múre priľahlých dvoch bytov, a je dvakrát zalomené a bez medzipodesty. Obytná hala tak slúži aj ako „mo-derná komunikácia“ prepájajúca navzájom podlažia a dennú časť bytu s nočnou.
Schody vyúsťujú do pozdĺžnej chodby, ktorá nie je oddelená od samotných schodov. Úzke zrkadlo umožňuje vizuálny kontakt medzi priestorom schodiska a chodbou v 2.NP.
Na 2.NP je riešená nočná časť bytu. Rovno vedľa schodov je predsieň, cez ktorú sa vstupuje buď do samostatného WC s umyvátkom, alebo do spoločnej kúpeľne s vaňou a umývadlom.
Z chodby sú prístupné samotné izby. Smerom do záhrady je umiestnená manželská spálňa so šatníkom ako vstavaným nábytkom. Zo spálne je cez dvojkrídlové dvere prístup na úzky balkón orientovaný do záhrady a s výhľadom smerom na východ a na centrum mesta.
Smerom do ulice s orientáciou presvetlenia na juhozápad sú umiestnené dve detské izby. V týchto detských izbách sú v rámci veľkoplošnej presklenej fasády predbežne uvažované fran-cúzske balkóny orientované do ulice. Jeden samostatný balkón prístupný z detskej izby, ktorý konštrukčne spája cez vnútornú „uličku“ susediace objekty v radovom dome, je prístupný vždy len pre jeden z dvoch susedných RD.

mariss.sk/index.php/developerska-cinnost

Updated: 2. novembra 2019 — 16:23

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.